امروزه استفاده کردن از خدمات برش لیزر در صنعت‌های مختلف ازجمله تابلوسازی رایج شده است. با اختراع دستگاه‌های از این دست

برای برش ورقه‌های پلکسی و پی وی سی در حوزه تابلوسازی و برش دادن طرح‌های رسم شده به‌وسیله نرم‌افزارهای متفاوت مانند کرل یا اتوکد و پیاده‌سازی کردن طرح‌ها به‌وسیله این دستگاه ها، کارها را بسیار ساده کرده است. در اصل کار برش با لیزر مواد متفاوت را با سرعت و دقت بالا برش می‌دهد.

برش لیزر چیست؟

نوعی تکنولوژی که ساده‌ترین ساختار آن دارای دو آینه است که به طور موازی روی هم قرار می‌گیرند، که در میان این دو آینه یک محیط فعال تشکیل می‌شود که این محیط تابش و بازتابش بین دو آینه را تقویت می‌کند و عمل لیزر کردن را به  واقعیت تبدیل میکند.


نحوه کار با این دستگاه ها
این دستگاه، طراحی کردن و عملیات برش زدن را به‌وسیله کامپیوتر انجام می‌دهد. بعد از آماده کردن و رسم کردن طرح، به‌وسیله نرم‌افزارهایی مانند اتوکد یا کورل، دستگاه مخصوص این کار به‌وسیله گاز که به طور معمول از نوع دی‌اکسیدکربن است اقدام به تولید کردن لیزر می‌کند. بعد از آن تیوپ لیزر به سمت جلو و عقب حرکت کرده و پس از تقویت شدن روزنه‌ی تیوب، لیزر از آن خارج می‌شود. در مرحله بعد توسط لنز به نقطه مورد نظر در طرح می‌تابد و برش انجام می‌شود. لیزری که این دستگاه از خودش منعکس می کند از فوتون تشکیل می شود که به وسیله برخی از مواد مانند آلومینیم و آلیاژ مس منعکس می شود. این مواد افزون بر منعکس کردن لیزر، رسانای گرما نیز هستند و گرمای تولید شده را در سطح خود گسترش می دهند. به همین علت لیزر به خوبی در مکان مورد نظر انعکاس می یابد. لیزر استفاده شده در دستگاه برش لیزر، قطری به اندازه یک میلی متر دارد.


انواع لیزر
لیزرهای بسیاری برای کاربردهای متفاوت وجود دارد. برای مثال میتوان به: لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد و لیزر فیبری که در صنعت از دو نوع لیزر گازی و لیزر جامد بهره‌برداری می‌کنند اشاره نمود.  این نوع لیزرها نیز انواع بسیار زیادی دارند که در میان آنها  co2دارد که برای برش دادن و حکاکی  کردن روی انواع مواد مانند پلک سی کلاس، چوب، شیشه و پارچه و... قابل‌مصرف است. این دستگاه‌ها با هدایت کردن کامپیوتر کارهایی شامل برش های لیزری، حک لیزر و سایر کارها را  با دقت و سرعت بسیار بالا انجام می‌دهد.

نمونه کار برش لیزر

تصاویر نمونه کار

نمونه های های برش خورده با دستگاه برش لیزر

فیلم برش لیزر

فیلم برش لیزر

ویدئو برش لیزر و نمونه کارهای انجام شده

کارخانه برش لیزر

تصاویر کارخانه

تصاویر از کارخانه و نحوه برش لیزر قطعات